Po co są hologramy do legitymacji studenckiej

Legitymacja studencka jest to jedno z niewielu poświadczeń związanych ze studiowaniem i posiadaniem zniżek studenckich do 26. roku życia. To ona stanowi podstawę do uznania ich w komunikacji miejskiej, kinach czy innych miejscach. Lecz ważne jest również to żeby legitymacja była opatrzona odpowiednim hologramem, który potwierdzi że nadal się jest związanym z daną uczelnią.

Hologramy do legitymacji studenckiej należy wklejać w danych dziekanatach raz na pół roku. Jeżeli nie zrobimy tego w odpowiednim terminie, w sposób logiczny tracimy możliwość korzystania ze zniżek studenckich. Każdy student jest odpowiedzialny samodzielnie za pilnowanie swojej legitymacji, jak i pamiętanie o wklejeniu hologramu raz na pół roku. Nie dotyczyło to sytuacji, która pojawiła się na początku pandemii Covid-19, gdzie legitymacje nie musiały mieć wklejonego hologramu, ponieważ były one przedłużane z automatu. W październiku 2021 roku zostało zniesione rozporządzenie które o tym mówiło i niestety większość studentów nie zdawało sobie sprawy z tego, że nie posiada aktualnej legitymacji.

W poprzednich latach bardzo często zdarzały się sytuacje związane z podrabianymi hologramami, które były oferowane przez przeróżne strony internetowe. Uniwersytety walczyły z tym rodzajem oszustwa i w pewnym momencie udało im się uzyskać kontrolę nad hologramami do legitymacji studenckich.