Naklejki do legitymacji studenckiej

Wiele uczelni w Polsce kończy semestr zimowy w lutym lub w marcu. Należy zdać wszystkie egzaminy, dzięki czemu można nadal kontynuować naukę na studiach. Nowy semestr zobowiązuje studentów do podbicia legitymacji studenckiej. Składa się ją do dziekanatu wydziału, gdzie zostaje przymocowana naklejka. Dzięki temu ma się potwierdzenie statusu studenta uczelni wyższej.
Naklejki do legitymacji studenckiej to hologramy ELS. Są one malutkie i srebrne. Mają one swoją ważność. W semestrze zimowym zazwyczaj są aktualne do marca, a w semestrze letnim do października. Każda naklejka zawiera znak orła, znak RP. Można na niej zobaczyć plaster miodu, który jest specjalnym zabezpieczeniem. Dodatkowo na naklejkach znajduje się laserowo nacinana data. Ich standardowy rozmiar to 9 mm x 10 mm. Taka naklejka potwierdza ważność legitymacji, dzięki czemu można korzystać z wielu udogodnień studenckich. Przykładem mogą być ulgi na przejazdy kolejowe czy środkami komunikacji miejskiej.
Hologramy ELS też wykorzystać w inny sposób, a mianowicie można je kolekcjonować. Jest w pełni legalne, jeśli używa się to sposób zgodny z przeznaczeniem. Często kolekcjonuje się archiwalne wydania. Może je kupić każda osoba. Naklejki do legitymacji studenckiej są praktycznie takie same jak hologramy dla kolekcjonerów. Warto pamiętać, że wykorzystanie niezgodne z prawem naklejek kolekcjonerskich jest karalne, zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.