Studia są specyficznym okresem w życiu człowieka, który wybrał dla siebie taką drogę edukacji po zdobyciu wykształcenia średniego. Jest tak dlatego, ponieważ nauka na studiach nie jest już obowiązkowa. To studentom najbardziej powinno zależeć na tym, aby zdobyć potrzebną w przyszłości wiedzę, a także nabyć umiejętności praktyczne, które się kiedyś w życiu zawodowym mogą przydać.

Studiowanie nie jest łatwe. Szczególnie daje się we znaki, gdy uczelnia znajduje się z dala od miejsca zamieszkania studenta, a także w czasie sesji, gdy trzeba przejść przez maraton zaliczeń i egzaminów. Jednak jednocześnie okres studiów jest ciekawy, ponieważ młodzi ludzie nawiązują relacje towarzyskie, wspólnie się bawią i czasami są niezwykle pomysłowi, co po latach z ogromną radością się wspomina.
Czasami nauka schodzi na dalszy plan, a liczą się znajomi i dobra zabawa, jednak w ostateczności, większości studentów zależy na dobrych ocenach i przejściu kolejnych sesji. Studia są czasem wchodzenia w samodzielność.