Szachownica cesarska – roślina cebulowa dla amtorów

Korona cesarska to bylina cebulowa o niebywałych kwiatach, doskonała do sadzenia na działkach i w ogródkach przydomowych. Dlaczego tak twierdzę? Już wyjaśniam!

Szachownica cesarska zaliczana jest do rodzaju szachownica (Fritillaria) i jest najczęściej uprawianym gatunkiem z tego rodzaju. Roślina ta posiada liczne walory predysponujące ją do posadzenia na działce. Po pierwsze będzie stanowić idealną ozdobę rabat kwiatowych. Jest dość wysoka (osiąga wysokość ponad 1 m), a na górze jej silnej, dumnie wspinającej się ku górze łodygi znajduje się wspaniały kwiatostan, złożony z 6-8 kielichowatych kwiatów skierowanych ku dołowi, znad których wystaje pióropusz zielonych liści, przypominających koronę. Stąd właśnie, stosowane jako synonimy nazwy korona cesarska lub szachownica cesarska. Dzięki tym walorom ozdobnym, sprawdza się zarówno jako soliter na trawniku, jak również w kompozycji z innymi kwiatami na rabacie.

Gatunek ten nie sprawia też nadmiernych problemów w uprawie. To kolejny atut korony cesarskiej. Cebule można sadzić na przełomie sierpnia i września na głębokość około 20 cm. Stanowisko uprawy powinno być słoneczne i zaciszne, a gleba bogata w składniki pokarmowe i przy tym przepuszczalna. Zanim nadejdzie zima, miejsce sadzenia trzeba wyściółkować warstwą izolacyjną z kory lub wysuszonych liści. Dodatkowo można też rozłożyć gałązki świerkowe. To okrycie da nam pewność, że posadzone cebule bez trudu zniosą zimowe chłody.

Wiosną zimową osłonę zdejmujemy i zaczynamy nawadniać. Warto też podać startową dawkę nawozów. Może być to mieszanka wieloskładnikowa dla kwiatów ogrodowych. Dzięki temu szachownica cesarska pięknie zakwitnie.

Kwiaty pojawią się od kwietnia do maja. Z nadejściem lata części nadziemne rośliny zasychają. Wówczas ograniczamy podlewanie. Teraz nie musimy dbać aby gleba była wilgotna – roślina przechodzi w okres spoczynku. Kolejna dobra wiadomość – nie trzeba rośliny wykopywać. Ten gatunek wręcz nie lubi przesadzania. Dla nas to mniej komplikacji w uprawie. Ewentualne wykopywanie można przeprowadzić raz na 3 lub 4 lata aby rozmnożyć cebule przez podział. Uprawa jest zatem mniej kłopotliwa niż w przypadku wielu innych gatunków roślin cebulowych, które trzeba przesadzać co roku.

Jak gdyby tego było mało, korona cesarska, poza walorami ozdobnymi i stosunkowo łatwą uprawą, pomoże nam też zniechęcić do wizyt w ogrodzie uciążliwe zające oraz gryzonie, m. in. nornice.

Jak sądzę udało mi się przekonać Was do posadzenia na działce tej pełnej zalet rośliny cebulowej.